Moja przyjaźń z Fatimą

Przedstawiam Wam moją małą przyjaciółkę – Fatimę.

Fatima ma 8 lat i powinna regularnie chodzić do szkoły podstawowej. Celowo użyłam słowa „powinna”, gdyż, niestety, nie jest to możliwe ze względu na sytuację finansową rodziny. Z powodu skrajnej biedy rodziców Fatimy nie stać na regularne opłaty czesnego za szkołę w związku z tym dziewczynka uczęszcza do szkoły nieregularnie, podobnie jej starsza siostra Bara’atu, o której opowiem Wam innym razem.

Rodzinę Fatimy poznałam w sierpniu tego roku, kiedy usłyszałam o tym, że cała rodzina cierpi głód, a dzieci chorują z niedożywienia i są już bardzo słabe. Wysłałam pieniądze Adamowi, który jest teraz wolontariuszem i koordynatorem naszej Fundacji na terenie Nigerii, a on zakupił tyle żywności, że moi nowi przyjaciele nie czuli głodu przez następny miesiąc.

Mama Fatimy była również osłabiona głodem, a kiedy zobaczyła ile sprawunków Adam dla nich przywiózł, zemdlała chyba ze wzruszenia. Później, kiedy z nią rozmawiałam, dziękowała za mój gest: „uratowałaś nam życie, dziękuję!”. Płakałyśmy obie i w tym momencie w kadrze pojawiła się dziewczynka, mówiąc do mnie po angielsku: „Don’t cry. Everything will be good” (nie płacz. Wszystko będzie dobrze).

W tym momencie przepadłam 😉. Fatma podbiła moje serce! Mała 8-letnia dziewczynka od miesięcy cierpiąca z powodu niedożywienia, pocieszała mnie, starą babę, która żyjąc tu w Europie, nigdy nie była w tak trudnej sytuacji, jak ona! Tak zostałyśmy „przyjaciółkami”.

Marzenia Fatimy są bardzo proste i przyziemne – nie chce być głodna, chce chodzić do szkoły i się uczyć, aby być mądra i zaradna w dorosłym życiu oraz pragnęła mieć lalkę, którą będzie mogła czesać i przebierać. Dwa z jej marzeń udało mi się spełnić – kolejnego miesiąca jej rodzina również otrzymała żywność, a dziewczynka paczkę, w której była lalka, kilka ubrań oraz pięknie oprawiony „Pamiętnik” i kolorowe długopisy. No bo jakąż przyjaciółką bym była, gdybym nie spełniła jej dziecięcych marzeń?!

Od chwili założenia Fundacji „A & A Rainbow For Nigeria” mam wiele małych nigeryjskich przyjaciółek. Jednak Fatima na zawsze będzie miała szczególne miejsce w moim sercu. Jest to wspaniała i bardzo inteligentna dziewczynka. Dla niej i dla innych dzieci takich, jak ona powstała nasza Fundacja!

Ps. Kochani dołączcie do nas i podarujcie uśmiech na twarzach dzieci… Każda złotówka ma ogromne znaczenie i jest cenniejsza od złota! Dla nas 1 zł to tak niewiele, a w Nigerii:

  1. za 1 zł jedno dziecko jest syte przez cały dzień!
  2. za 50 zł jedno dziecko nie poczuje głodu przez cały miesiąc!
  3. za 200 zł jesteśmy w stanie zakupić niezbędną w mikro i makro elementy żywność dla 8-mio osobowej rodziny!
  4. za 25 zł opłacimy miesięczne czesne w szkole podstawowej dla jednego dziecka!

Pomagajmy wspólnie, bo razem jesteśmy silniejsi. Pomagajmy, bo pomaganie jest piękne.

Działania naszej Fundacji

Fundacja „A & A Rainbow For Nigeria” zajmuje się niesieniem pomocy humanitarnej w Nigerii. Działamy i pomagamy na terenach dotkniętych powodzią na przełomie sierpnia i września. Pod naszą opieką mamy 90 rodzin, w tym 651 dzieci. Są to głównie matki samotnie wychowujące dzieci. Sytuacja naszych podopiecznych była zła jeszcze przed powodziami. Wiele dzieciaków cierpi notoryczny głód już od bardzo dawna, od wielu miesięcy. Spowodowane to jest całkowitym brakiem opieki socjalnej państwa. W wielu przypadkach głowy rodzin, czyli ojcowie, pracowali, ale nie otrzymywali za swoją pracę wynagrodzeń przez kilka miesięcy. Większość z nich ruszyła w wędrówkę za pracą, pozostawiając kobiety i dzieci z nadzieją, iż wkrótce wrócą z pieniędzmi lub je przyślą. Część z mężczyzn zginęła w wyniku wypadków przy pracy lub z rąk ugrupowań przestępczych (np. Boko Haram).

 

 Fala powodzi z przełomu sierpnia i września zwiększyła jeszcze cierpienia kobiet i dzieci, ponieważ większość domów została zniszczona do takiego stopnia, iż w wielu przypadkach nie nadają się do zamieszkania – uszkodzenia są ogromne, a pozostałości po budynkach w każdej chwili mogą się zawalić. Wiele dzieci jest więc bez dachu nad głową i mieszka w prowizorycznych barakach postawionych z blachy falistej lub eternitu, który pokrywał dachy ich domów.

Fundacja „A & A Rainbow For Nigeria” obecnie pomaga dostarczając żywność z prywatnych środków oraz z niewielkich darowizn, które uzyskujemy ze zbiórek publicznych. Dzieci jednak wymagają długofalowego dożywiania oraz leczenia efektów niedożywienia. Potrzebują również wsparcia finansowego, które pozwoli im na dalszą edukację, gdyż wiele z nich chodzi do szkoły nieregularnie ze względu na głód i skrajną biedę lub nie uczy się wcale. W tym celu nasza Fundacja planuje wprowadzić program „Adopcji serca” – program miesięcznych darowizn dedykowanych jednemu podopiecznemu, co da dziecku szansę na regularne uczęszczanie do szkoły oraz pomoc materialną na zakup ubrań lub lekarstw w razie choroby.

 Planujemy również zorganizować zbiórki na cel odbudowy domów naszych podopiecznych, zbudować dom dla samotnych matek, stworzyć mobilną przychodnię zdrowia, której lekarze będą odwiedzać mieszkańców, leczyć oraz szczepić dzieci i dbać o opiekę prenatalną wśród ciężarnych kobiet na prowincjach. Naszym zamiarem jest również stworzenie stacjonarnej przychodni zdrowia, która ratowałaby życie dzieci z najbiedniejszych rodzin, gdyż dzieci umierają na rękach zrozpaczonych matek u progu szpitala, ponieważ nie mają one 5 $ na to, aby ich dziecko zostało zbadane na izbie przyjęć!! To jest największa i najczęstsza tragedia nigeryjskich kobiet – brak dostępu do podstawowej opieki medycznej dla dzieci.

Żyjemy w XXI wieku, a w Nigerii nadal wiele kobiet nie było ani razu u ginekologa, nawet w okresie ciąży! Kobiety rodzą dzieci w cierpieniach i bez  specjalistycznej asysty. Noworodki nie mają opieki paleontologicznej, nie są szczepione. Chcemy to zmienić, Kochani, ale potrzebujemy Waszej pomocy i partnerstwa, abyśmy mogli osiągnąć nasze cele.

 Chcemy pomagać kobietom i dzieciom. Chcemy edukować kobiety, by dać im możliwość rozwoju. Pragniemy, aby nigeryjskie kobiety mogły stać się niezależne i aby podejmowały pracę zawodową.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą pragniemy zrobić dla „naszych” fundacyjnych dzieci. Pragniemy podarować  każdej dziewczynce lalkę, a chłopcu samochodzik. Zwykłe tanie zabawki. Uwierzcie mi, że te dzieci w życiu nie miały własnej zabawki. Lalka, samochodzik, kolorowe, kredki, kolorowanki, zeszyty-pamiętniki, czy kolorowe długopisy, to  marzenia poza ich zasięgiem! Bardzo ich pragną, ale rodzice zawsze im tłumaczą, iż zabawką, czy kredkami  się nie najedzą. Dla „naszych” dzieciaków jedzenie jest cenniejsze niż całe złoto lub wszystkie diamenty świata! A ja, jako baba o miękkim sercu, pragnę im podarować choć odrobinę dziecięcego szczęścia.

 Zwracam się do Was, drodzy Państwo, jako Fundator oraz jako Członek Zarządu Fundacji „A & A Rainbow For Nigeria” o pomoc i dofinansowanie naszej organizacji, abyśmy mogli realizować nasze cele statutowe.  W tej chwili najważniejsze dla nas są środki na zakup żywności dla naszych podopiecznych oraz środki finansowe na zakup pieczątek, materiałów biurowych, puszek do zbiórek publicznych, które moglibyśmy organizować w szkołach oraz na przygotowanie materiałów promocyjnych w postaci ulotek i podziękowań dla firm i przedsiębiorców, do których się udamy z prośbą o wsparcie. Będziemy wdzięczni za każdy gest z Waszej strony i na pewno nie zapomnimy Wam za to podziękować na naszych stronach.

Wpłat możecie Państwo bezpośrednio na nasze konta bankowe w Nest Bank SA:

  1. Rachunek w EUR  57 2530 0008 2054 1061 9304 0002                                       
  2. Rachunek w PLN  84 2530 0008 2054 1061 9304 0001 
  3. Rachunek w USD  73 2530 0008 2054 1061 9304 0005

Za każdy datek dziękujemy!

 

Sytuacja w Maiduguri

Jesteśmy w Umarari, Maiduguri, w stanie Borno, w miejscowości położonej o około 800 km od Abudży.  Powódź, która przeszła tu na przełomie lipca i września 2019 roku zniszczyła okoliczne domy oraz zmyła zapasy żywności oraz uprawy.. Budynki nie nadają się do użytku mieszkalnego, ponieważ fala powodziowa uszkodziła fundamenty, w związku z tym przebywanie w tych domach jest zbyt niebezpieczne. W każdej chwili wszystko może runąć.

Setki osób jest bezdomnych. Najbardziej cierpią kobiety, dzieci i osoby starsze. Miejscowa ludność migrowała do okolicznych miejscowości. Niektórzy znaleźli schronienie u przyjaciół lub rodziny. Jednak wiele osób nadal żyje i śpi pod gołym niebem.

Wczoraj (07.10.2019) do naszej Fundacji zgłosił się mężczyzna, który opiekuje się grupką 51 osieroconych w Maiduguri dzieci. Sam mieszka w małym domku, w którym, są tylko dwie sypialnie. Dom jest niewielki, więc część z przygarniętych przez niego dzieci (te starsze) sypia na dworze. Mężczyzna każdego dnia podejmuje heroiczne próby zdobycia żywności dla tych sierot – stara się dzielić nią dzieci sprawiedliwie, choćby to miała być tylko jedna łyżka suchego ryżu dziennie na dziecko. Mężczyzna ten dołączył do naszego zespołu jako wolontariusz.

Fundacja „A & A Rainbow For Nigeria” ma już pod opieką 651 samych dzieci! Do tego należy doliczyć kobiety (część z nich to kobiety ciężarne) oraz osoby starsze.

Dlatego bardzo prosimy o przekazanie nawet najdrobniejszej darowizny, aby nasza Fundacja mogła wspomóc te dzieci, kobiety oraz osoby w podeszłym wieku. Dla nas 1 $/EUR lub 1  PLN to niewielka suma, a dla tych ludzi taki 1 $/EUR lub 1 PLN jest bardziej cenny od złota. Dla nich jest to szansa na przeżycie. Tysiąc osób przekazujących 1 $/EUR lub 1 PLN naszej Fundacji sprawi, że będziemy w stanie kupić tyle żywności, że „nasze” dzieci nie będą czuły głodu przez kilka lub kilkanaście dni.

Otwórzmy więc nasze serca, bo każde dziecko zasługuje na to, by żyć.

Darowizny możecie, Państwo, przekazywać bezpośrednio na nasz rachunek bankowy lub za pomocą zbiórki na portalu pomagam.pl.

Nr naszych kont bankowych:

Rachunek w PLN

Nest Bank S.A.  84 2530 0008 2054 1061 9304 0001

IBAN  PL84 2530 0008 2054 1061 9304 0001

Rachunek w EUR

Nest Bank S.A.    57 2530 0008 2054 1061 9304 0002

IBAN  PL57 2530 0008 2054 1061 9304 0002

Rachunek w USD

Nest Bank S.A    83 2530 0008 2054 1061 9304 0005

IBAN PL73 2530 0008 2054 1061 9304 0005

Link do zbiórki na portalu pomagam.pl:

 

https://pomagam.pl/rainbowfornigeria

 
 
Za wszelkie darowizny w imieniu naszych podopiecznych serdecznie dziękujemy! 

Po powodzi

W ostatnich dniach sierpnia w okolicy Abudży w Nigerii wylały koryta rzeki, które niosły zbyt wiele wody w wyniku bardzo obfitej w opady pory deszczowej. Miejscowa ludność utraciła domy oraz dobytek całego życia, a to spowodowało, iż najbiedniejsi mieszkańcy ucierpieli najbardziej. Wiele rodzin jest zmuszonych sypiać w ruinach budynków lub pod gołym niebem, przez co dzieci narażone są niebezpieczeństwo oraz na choroby przez niesprzyjające warunki pogodowe.

Życie biednych rodzin w Nigerii nie jest łatwe. Wiele z nich cierpi niedostatek od wielu miesięcy. Spowodowane jest to brakiem opieki socjalnej państwa oraz brakiem zainteresowania ze strony władz nad poprawą bytu najmniej uprzywilejowanych członków społeczeństwa. Wśród wiejskich społeczności jest bardzo duży odsetek bezrobotnych, a ci którzy pracują bardzo często nie otrzymują wynagrodzenia przez kilka miesięcy za świadczone usługi pracy. Dzieci cierpią z powodu niedożywienia i bardzo często nie rozwijają się prawidłowo. Nie mają również dostępu do stałej edukacji, gdyż rodziców nie stać na regularne wnoszenie opłat za szkołę, zakup ubrań i przyborów. Szkoły są niedofinansowane i nie mają możliwości pomocy stypendialnej.

Wszystko to sprawia, że niejednokrotnie bardzo zdolne i inteligentne dzieci nie kończą nawet szkoły podstawowej, w związku z czym w swoim dorosłym życiu będą się borykać z takimi samymi problemami, z jakimi obecnie się borykają ich rodzice. Dzieci te będą również niewykwalifikowaną i tanią siłą roboczą, której nikt nie docenia oraz bardzo często nie wynagradza.

Fundacja „A & A Rainbow For Nigeria” chce zadbać głównie o dzieci oraz kobiety. To oni najbardziej cierpią w obecnej sytuacji – bez dachu nad głową oraz bez dostępu do żywności, cierpią głód. Nasza organizacja próbuje w tej chwili zadbać o najpilniejszą potrzebę naszych podopiecznych. Pragniemy, aby dzięki naszym staraniom żadne dziecko już nigdy nie szło spać głodne. Nasi wolontariusze przez cały czas ciężko pracują, organizując pomoc tym najbardziej potrzebującym, ale bez wsparcia ludzi dobrej nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim. Dlatego usilnie prosimy o wpłaty na rzecz naszych działań.

Przygotowujemy również program Adopcji Serca, który ma na celu wsparcie naszych dzieci w formie stałych miesięcznych darowizn. Adopcja serca ma umożliwić dzieciom ukończenie edukacji i rozwijanie ich zdolności oraz zapewnić program dożywiania i podstawową opiekę medyczną. Zbieramy obecnie dane na temat rodzin, które najpilniej potrzebują takiego wsparcia oraz tworzymy porfolia dzieci. Pragniemy, aby dzieci objęte naszą opieką i tym programem otrzymały choć odrobinę stabilizacji życiowej. W Fundacji „A & A Rainbow For Nigeria” uważamy, że każde dziecko zasługuje na szczęśliwe dzieciństwo, ponieważ dzieci są przyszłością świata!

Pomoc dla dzieci z Anguwan Dodo

13.09.2019 roku jest wielkim dniem dla dzieci z miejscowości Anguwan Dodo w okolicach Abudży, kiedy nasi wolontariusze dotarli tam z żywnością. Nasze serca się radują, widząc ich wielkie szczęście oraz nadzieję na lepsze jutro. Ten dzień oznacza dla tych dzieci, że dziś nie pójdą spać głodne.

Z niewielkich funduszy, które mieliśmy staraliśmy się dostarczyć: ryż, mąkę kukurydzianą, mleko w proszku, jajka dla zdrowej i zbilansowanej diety.

Większość naszych podopiecznych straciła domy i dorobek całego życia w wyniku powodzi, która nawiedziła okolice Abudży w ostatnich dniach sierpnia. Dzieci mieszkają w ruinach swoich własnych domów i nie mają ochrony przed nocnym zimnem oraz deszczem. W Nigerii panuje pora deszczowa, a tak trudne warunki mieszkaniowe stanowią zagrożenie dla zdrowia dzieci, które na dodatek są niedożywione z powodu panującej tu biedy. Dlatego wolontariusze „A & A Rainbow For Nigeria” starają się dostarczać im żywność, wodę oraz środki czystości, aby zniwelować ryzyko śmiertelności wśród najsłabszych i najmłodszych.

Chłopiec „pilnujący” worków z ryżem w czasie, kiedy nasi wolontariusze przygotowywali ciepły posiłek dla wszystkich podopiecznych.

Dzieci były tak głodne, iż część z nich próbowała jeść suche noodles oraz mleko w proszku. W związku z tym nasza wolontariuszka starała się mieć na nie oko i gotowała szybko wodę, aby zalać nią suche zupki.

Pragniemy pomagać, ale bez wsparcia darczyńców nasza pomoc jest bardzo ograniczona i niewspółmierna z potrzebami naszych podopiecznych. Dlatego prosimy o przyłączenie się do nas. Niewielki datek może zmienić życie tych dzieci. Nasza jedna złotówka to jedno nigeryjskie dziecko syte przez cały dzień. Dla nas złotówka to tak niewiele, a dla naszych dzieci ma ona wielką wartość.

Link do naszej zbiórki na pomagam.pl: https://pomagam.pl/rainbowfornigeria