Moja przyjaźń z Fatimą

Przedstawiam Wam moją małą przyjaciółkę – Fatimę.

Fatima ma 8 lat i powinna regularnie chodzić do szkoły podstawowej. Celowo użyłam słowa „powinna”, gdyż, niestety, nie jest to możliwe ze względu na sytuację finansową rodziny. Z powodu skrajnej biedy rodziców Fatimy nie stać na regularne opłaty czesnego za szkołę w związku z tym dziewczynka uczęszcza do szkoły nieregularnie, podobnie jej starsza siostra Bara’atu, o której opowiem Wam innym razem.

Rodzinę Fatimy poznałam w sierpniu tego roku, kiedy usłyszałam o tym, że cała rodzina cierpi głód, a dzieci chorują z niedożywienia i są już bardzo słabe. Wysłałam pieniądze Adamowi, który jest teraz wolontariuszem i koordynatorem naszej Fundacji na terenie Nigerii, a on zakupił tyle żywności, że moi nowi przyjaciele nie czuli głodu przez następny miesiąc.

Mama Fatimy była również osłabiona głodem, a kiedy zobaczyła ile sprawunków Adam dla nich przywiózł, zemdlała chyba ze wzruszenia. Później, kiedy z nią rozmawiałam, dziękowała za mój gest: „uratowałaś nam życie, dziękuję!”. Płakałyśmy obie i w tym momencie w kadrze pojawiła się dziewczynka, mówiąc do mnie po angielsku: „Don’t cry. Everything will be good” (nie płacz. Wszystko będzie dobrze).

W tym momencie przepadłam 😉. Fatma podbiła moje serce! Mała 8-letnia dziewczynka od miesięcy cierpiąca z powodu niedożywienia, pocieszała mnie, starą babę, która żyjąc tu w Europie, nigdy nie była w tak trudnej sytuacji, jak ona! Tak zostałyśmy „przyjaciółkami”.

Marzenia Fatimy są bardzo proste i przyziemne – nie chce być głodna, chce chodzić do szkoły i się uczyć, aby być mądra i zaradna w dorosłym życiu oraz pragnęła mieć lalkę, którą będzie mogła czesać i przebierać. Dwa z jej marzeń udało mi się spełnić – kolejnego miesiąca jej rodzina również otrzymała żywność, a dziewczynka paczkę, w której była lalka, kilka ubrań oraz pięknie oprawiony „Pamiętnik” i kolorowe długopisy. No bo jakąż przyjaciółką bym była, gdybym nie spełniła jej dziecięcych marzeń?!

Od chwili założenia Fundacji „A & A Rainbow For Nigeria” mam wiele małych nigeryjskich przyjaciółek. Jednak Fatima na zawsze będzie miała szczególne miejsce w moim sercu. Jest to wspaniała i bardzo inteligentna dziewczynka. Dla niej i dla innych dzieci takich, jak ona powstała nasza Fundacja!

Ps. Kochani dołączcie do nas i podarujcie uśmiech na twarzach dzieci… Każda złotówka ma ogromne znaczenie i jest cenniejsza od złota! Dla nas 1 zł to tak niewiele, a w Nigerii:

  1. za 1 zł jedno dziecko jest syte przez cały dzień!
  2. za 50 zł jedno dziecko nie poczuje głodu przez cały miesiąc!
  3. za 200 zł jesteśmy w stanie zakupić niezbędną w mikro i makro elementy żywność dla 8-mio osobowej rodziny!
  4. za 25 zł opłacimy miesięczne czesne w szkole podstawowej dla jednego dziecka!

Pomagajmy wspólnie, bo razem jesteśmy silniejsi. Pomagajmy, bo pomaganie jest piękne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *